Wystarczy przejrzeć internet albo strony kolorowych gazet, aby przekonać się, że dzisiejszy rynek oferuje nam całą masę „cudownych” i „niezawodnych” sposobów na odchudzanie. Jeżeli wierzyć tego rodzaju reklamom, możemy bez problemu pozbyć się nawet kilku nadliczbowych kilogramów w przeciągu jednego miesiąca, jeżeli tylko zaczniemy stosować określoną dietą lub przyjmować dany suplement diety. Oczywiście, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że tego rodzaju zapewnienia nie są niczym więcej, niż czystym marketingiem, użyteczną i działającą na wyobraźnię fikcją, która jednak przeważnie nie wykazuje nawet najmniejszego związku z rzeczywistością. Czy oznacza to jednak, że odchudzanie jest niemożliwe, lub też że korzystanie z różnego rodzaju metod wspomagających nie ma żadnego sensu? W żadnym wypadku! Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu odchudzania warto jednak przynajmniej w najbardziej ogólnych zarysach zorientować się co do tego, jak ten proces powinien wyglądać, co może uczynić go bardziej efektywnym a co z kolei nie przyniesie nam żadnych pożądanych rezultatów. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się udzielić możliwie jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi na pytanie pod tytułem jak powinno wyglądać zdrowe i skuteczne odchudzanie?
Co warto wiedzieć o odchudzaniu?
Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że w przeważającej większości przypadków proces gubienia „nadliczbowych” kilogramów jest procesem żmudnym, obciążającym oraz wymagającym dużo trudu i samozaparcia. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź tkwi w naszej genetyce. Ludzki organizm nie został zaprogramowany przez naturę do spalania tłuszczu, lecz raczej do gromadzenia jego nadwyżek(szczególnie w przypadku kobiet). To właśnie dlatego odchudzanie jest o wiele trudniejsze, niż na przykład budowa masy mięśniowej.
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki powinien zawierać w sobie skuteczny proces odchudzania jest rzecz jasna regularna aktywność fizyczna. Najlepiej wybierać te formy aktywności fizycznej, które wymagają nie tylko dużej ilości wysiłku, ale cechują się również zmiennością jego tempa. Badania naukowe dowodzą, że na przykład podczas jednej godziny gry w tenisa spalamy niemal dwukrotnie więcej kalorii, niż w trakcie godziny biegania. Jest spowodowane właśnie zmiennością tempa wysiłku, z jakim wiąże się gra w tenisa(oczywiście, tenis to tylko jedna z możliwych form aktywności fizycznej, które można tutaj wymienić).
Druga kwestia to oczywiście dieta. Powinny z niej zniknąć słodycze, „śmieciowe jedzenie” oraz wszystkie inne produkty, które często są nazywane „pustymi kaloriami”. Należy również ograniczyć podaż węglowodanów, cukrów oraz tłuszczy, jednak w sposób umiarkowany(w innym przypadku nasz organizm zacznie „pozyskiwać” na przykłąd cukry z białka, co da nam skutek całkowicie przeciwstawny do zamierzony). Oczywiście, elementem naszej codziennej diety powinny być również warzywa, owoce, orzechy a także produkty pełnoziarniste.