Wiele kobiet cierpi na infekcje intymne i nie jest to dla nich przyjemny temat. Nic dziwnego – swędzenie, pieczenie i ból miejsc wstydliwych potrafi bardzo skutecznie odebrać radość z codziennego funkcjonowania. Jak wyleczyć grzybicę pochwy, jeszcze zanim rozwinie się na dobre?
Grzybica pochwy – rozpoznanie
Choroba najczęściej zaczyna się od świądu i upławów. Oczywiście nie zawsze jest to oznaka infekcji grzybiczej (Zobacz też artykuł: Swędzenie pochwy – czy zawsze jest objawem infekcji?). Najczęściej upławy grzybicze mają biały kolor i grudkowatą konsystencję. Od zwykłej wydzieliny odróżnia je również nieprzyjemny zapach. Do tego dochodzi ból podczas stosunku i oddawania moczu, a także świąd i pieczenie. Przyczyną grzybicy pochwy są najczęściej nieodpowiednie kosmetyki stosowane do higieny intymnej (najlepiej używać tych, które zawierają kwas mlekowy), wizyta na basenie, nieodpowiednia bielizna i obcisłe spodnie. Siedzący tryb pracy również nie jest pomocny. Wszystkie te czynniki mogą być bezpośrednią przyczyną zaognienia infekcji grzybiczych.
Grzybica pochwy jak sobie z nią radzić?
Na sam początek, gdy pojawiają się pierwsze objawy, na pewno pomoże zmiana przyzwyczajeń. Zamiana zwykłego żelu pod prysznic na płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym, używanie osobnego ręcznika oraz bielizna z naturalnego materiału i zrezygnowanie na kilka dni z obcisłych spodni – już mogą przynieść rezultaty. Wizyty na basenie, w jacuzzi oraz w saunie można zastąpić domową kąpielą z dodatkiem naparu z nagietka lekarskiego (chociaż nie powinny to być zbyt długie i gorące kąpiele). Należy pić również więcej wody oraz wzbogacić swoją dietę w jogurty i produkty bogate w witaminę C. Pomóc mogą również różnego rodzaju maści i probiotyki, zarówno te doustne, jak i dopochwowe. Duża część z nich jest powszechnie dostępna w aptekach bez recepty. Grzybica pochwy jest wbrew pozorom najczęstszą infekcją intymną występującą wśród kobiet i to niezależnie od wieku.
Domowe i naturalne sposoby mogą ulżyć przy przykrych dolegliwościach, jeżeli jednak infekcja nie ustępuje przez okres dłuższy niż kilka dni, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem.