Potrzebne są Wam śruby do konkretnej konstrukcji lub danej maszyny? Bez wątpienia bardzo ważne jest to, aby zdecydować się na odpowiedniej jakości elementy z tej kategorii. Jakie kroki należy podjąć, aby decyzje były słuszne, a pieniądze – kolokwialnie pisząc – nie zostały wyrzucone w błoto? Dlaczego pomocna jest w tym tabela konwersji norm ISO/DIN/PN? Odpowiedzi na te pytania możecie poznać czytając poniższy artykuł poświęcony właśnie tym kwestiom.
Jak odpowiednio dobrać śruby?
Dostępne w sklepach internetowych lub stacjonarnych śruby różnią się między sobą rozmaitymi aspektami. Nie jest zatem tak, że wszystkie są dokładnie takie same. Trzeba tutaj wspomnieć o takich czynnikach, jak między innymi kształt łba, rodzaj gwintu lub długość gwintu w stosunku do długości trzpienia. Nie można nie zaznaczyć, że śruby mają również różne klasy wytrzymałości czy powłoki (które powinny chronić na przykład przed korozją). Są także wykonywane z rozmaitych materiałów. Te wszystkie różnice mają bardzo istotne znaczenie. Trzeba potwierdzić, że nie wszystkie śruby nadają się bowiem do konkretnego zastosowania. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie ocenić konkretną sytuację. Należy zastanowić się, jakie elementy z tej kategorii będą Wam potrzebne uwzględniając daną sytuację i pożądane parametry.
Bez wątpienia pomocne będą normy ISO/DIN/PN. Trzeba zaznaczyć, że określają one między innymi właśnie klasę, powłokę konkretnych elementów czy rodzaj materiału itp. Klasa jest określana poprzez dwie cyfry. Jedna odnosi się do minimalnej wytrzymałości na rozciąganie, a druga opisuje stosunek granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie. Stosując śruby spełniające określone normy można mieć pewność, co do ich jakości. Takie produkty dobrze wywiązują się ze swojego zadania i nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo pracowników, którzy mają na co dzień do czynienia z konkretnymi konstrukcjami czy maszynami itp.
Jak wykorzystać tabelę konwersji norm ISO/DIN/PN?
Do czego służy tabela konwersji norm ISO/DIN/PN? Macie zamiar niedługo kupić śruby do połączeń sprężanych? Znacie na przykład oznaczenie DIN 6914 ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny? Chcecie jednak kupić śruby do połączeń sprężanych od polskiego dostawcy? Jeśli podacie mu oznaczenie DIN, to może być kłopot. W końcu zazwyczaj nasze sklepy stosują rodzime normy (PN) czy normy ISO (są one najbardziej uniwersalne). Można jednak skorzystać z tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN. Na tej podstawie poznacie pozostałe oznaczenia. W tym przypadku są to: ISO 7412 i PN 82343. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że na pewno otrzymacie odpowiednie śruby do połączeń sprężanych.