Proces budowy od początku do końca składa się z kilku różnych etapów. Ogarnięcie wszystkich pozwoleń, planów i realizacji inwestycji wymaga sporo doświadczenia. Aby etap realizacji przebiegł gładko i bez problemów, warto rozważyć zwrócenie się o pomoc do generalnego wykonawcy. Na czym polega generalne wykonawstwo i jak wybrać odpowiednią firmę?
Kim jest generalny wykonawca?
Na etapie realizacji każdej inwestycji potrzebny jest ktoś, kto będzie czuwał nad całością prac. Tym właśnie zajmuje się generalny wykonawca. Jest to przedsiębiorstwo budowlane, które kompleksowo podejmuje się realizacji wszelkich prac budowlanych zleconych przez inwestora.
Jego praca zaczyna się od momentu położenia kamienia węgielnego, a kończy na pracach wykończeniowych. Dzięki temu jedna firma jest odpowiedzialna za każdy etap prac na budowie, co wyróżnia ten typ współpracy od najmowania podwykonawców, którzy realizują prace jedynie częściowo, w ograniczonym zakresie.
Za co odpowiada generalne wykonawstwo?
Firma zajmująca się generalnym wykonawstwem weryfikuje ewentualne błędy i rozpoznaje wszelkie możliwe trudności, które mogą pojawić się na etapie realizacji. Koordynuje wszelkie prace ekip budowlanych i synchronizuje działania na terenie inwestycji, a jeśli decyduje się na podnajęcie podwykonawców – odpowiada za ich pracę zgodnie z podpisaną umową.
Generalny wykonawca czuwa nad tym, by każdy etap budowy był wykonany z najwyższą starannością. Odpowiada za terminowość oraz przeprowadzenie wszelkich działań zgodnie z ustalonymi wcześniej założeniami. To na jego barkach leży zatrudnienie ludzi posiadających niezbędne uprawnienia, wiedzę oraz doświadczenie i wykształcenie w konkretnym kierunku. Musi także zorganizować całe zaplecze techniczne i sprzęt do wykonywania robót oraz prawidłowo zabezpieczyć teren budowy, ponieważ odpowiada za ewentualne szkody.
Jak wybrać generalnego wykonawcę?
Pierwszą rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę, wybierając generalnego wykonawcę inwestycji jest doświadczenie. Im więcej różnorodnych realizacji znajduje się w portfolio firmy, tym większa szansa na to, że wszystko pójdzie tak, jak powinno. Warto w trakcie wywiadu dopytać o opis przebiegu poszczególnych realizacji czy wyzwań, z którymi zetknął się generalny wykonawca w czasie swojej pracy, a także zaproponowanych rozwiązań.
Do wyboru firmy należy podejść bardzo skrupulatnie, ponieważ to od rzetelności generalnego wykonawcy zależy pomyślna realizacja inwestycji. Powierzając firmie realizację musimy darzyć ją zaufaniem, które powinno być poparte konkretnym doświadczeniem, renomą oraz wykształconą kadrą z uprawnieniami.