Atrofia pochwy – objawy i leczenie

W okresie przekwitania panie borykające się z suchością pochwy mogą doświadczyć tzw. zanikowego zapalenia pochwy, inaczej mówiąc, atrofii, która jest jedną z typowych dolegliwości kobiet przechodzących menopauzę. Jak leczyć to schorzenie?

Co to jest atrofia pochwy i jakie są jej przyczyny?

Na skutek utraty elastyczności i mniejszego ukrwienia pochwy, u kobiet w okresie menopauzy zwiększa się ryzyko rozmaitych infekcji intymnych. Zazwyczaj są one powiązane ze zjawiskiem suchości w pochwie, której towarzyszą swędzenie okolic intymnych, obniżenie libido i ogólne pogorszenie samopoczucia. Niestety, stres również przyczynia się do suchości pochwy. To zaś powoduje dyskomfort w trakcie odbywania stosunków płciowych i może stać się przyczyną atrofii, czyli zanikowego zapalenia pochwy. Tymczasem zmniejszone wydzielanie estrogenów na skutek przekwitania nie jest jedynym powodem zaniku – atrofia dotyka również młode kobiety, panie, które nie wkroczyły jeszcze w okres menopauzalny, a u których również zachodzi spadek produkcji tego ważnego hormonu.

Najczęściej, atrofia pochwy u młodych kobiet jest wynikiem interwencji chirurgicznej polegającej na usunięciu jajników, a także długotrwale przyjmowanej chemio- i radioterapii oraz terapii hormonalnej w leczeniu raka piersi. Na skutek obniżonej produkcji estrogenu elastyczność pochwy może spaść nawet o 30%, zwiększając ryzyko podrażnień, świądu i upławów.

Leczenie

Leczenie zanikowego zapalenia pochwy polega zazwyczaj na uzupełnianiu brakującego hormonu. Tak zwana estrogenoterapia odbywa się poprzez przyjmowanie estrogenów zarówno miejscowo, w postaci globulek dopochwowych, jak i ogólnoustrojowo, w postaci hormonalnej terapii zastępczej. Konsultacja z ginekologiem jest oczywiście niezbędna po to, aby wdrożyć leczenie i dopasować odpowiednią ilość hormonu. Estrogen pozwoli uporać się nie tylko z suchością pochwy, pieczeniem i dyskomfortem, które wywoływane zostały w trakcie stosunków płciowych, ale również pomoże przeciwdziałać infekcjom intymnym i poprawi ogólne samopoczucie kobiety.

Więcej informacji na temat zanikowego zapalenia pochwy uzyskać można na stronie: hydrovag.pl.