Diagnostyka niepłodności
W obecnych czasach coraz więcej mężczyzn ma problemy z płodnością. Na niepłodność mogą wpływać takie czynniki jak prowadzony styl życia, nieodpowiednia dieta, czy stres. Ponadto wpływ na niepłodność mają również nałogi, przebyte choroby, a także choroby cywilizacyjne.
Czym jest niepłodność u mężczyzn?
Bardzo często stwierdzenie niepłodność jest błędnie mylone z bezpłodnością. Należy podkreślić, że są to odmienne od siebie zjawiska, które zostały doprecyzowane przez specjalistów WHO. Jeżeli chodzi o niepłodność, to występuje ona, gdy para pomimo regularnego współżycia seksualnego, bez korzystania z antykoncepcji, nieprzerwanie od roku stara się o dziecko.
Jeżeli chodzi natomiast o bezpłodność, to jest to trwała niezdolność do bycia rodzicem. Dodatkowo nie można jej w żaden sposób wyleczyć, a co za tym idzie, bezpłodny mężczyzna nigdy nie będzie mógł spłodzić dziecka.
Jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn?
Jednymi z kluczowych problemów, które mogą wpływać na niepłodność u mężczyzn, są zaburzenia hormonalne. W obecnych czasach bardzo duża liczba mężczyzn cierpi na zespół Kellmana, który prowadzi również do bezpłodności. Na niepłodność u mężczyzn mogą wpłynąć również choroby związane z przysadką mózgową, takie jak jej niedorozwój.
Ponadto na niepłodność u mężczyzn mają również wpływ czynniki środowiskowe, takie jak stres, stosowanie pestycydów oraz kontakt z metalami ciężkimi.
Na czym polega diagnostyka niepłodności u mężczyzn?
Diagnostyka niepłodności u mężczyzn powinna rozpocząć się od badania nasienia. Pozwala ono na ocenienie jakości plemników, ich liczbę oraz aktywność. Ponadto specjaliści sprawdzają również objętość, lepkość, pH, wygląd oraz odsetek żywych plemników, które się poruszają.
Istnieją również bardziej specjalistyczne badania, takie jak MSOME-6600, które pozwala na ocenienie, czy plemnik jest zbudowany w sposób prawidłowy. Następnie specjalista wskazuje, który z plemników jest najsilniejszy, a tym samym najlepszy. Badanie to szczególnie polecane jest mężczyznom, gdy mają mały odsetek plemników, są w zaawansowanym wieku lub u partnerki stwierdzone zostały nawracające poronienia.