Jak osiągnąć równowagę kwasowo-zasadową w organizmie?
Równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Polega na ustalonym stosunku pomiędzy kationami a anionami w komórkach ludzkich, w tkankach oraz w płynach ustrojowych. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie procesów metabolicznych, niezbędnych do zachowania życia.
Co pomaga w utrzymaniu odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej?
Bardzo ważnym elementem w utrzymaniu prawidłowego pH jest wprowadzenie odpowiedniej diety. O właściwościach kwasotwórczych lub zasadotwórczych produktów spożywczych decydują zawarte w nich składniki mineralne oraz ich wzajemny stosunek ilościowy. Współczesne diety obfitują w większość pokarmów kwasotwórczych. Produkty kwasowe to mięso, kiełbasa, ryby, jajka, ser, cukier, słodycze, produkty z białej mąki, kawa, alkohol i nikotyna. Aby zachować zdrowie należy w jadłospisie umieścić również produkty odkwaszające, czyli zasadowe. Będą to warzywa i owoce, z wyjątkiem borówek, mleko, bataty, ziemniaki, soki warzywne i owocowe.
Czym jest zakwaszenie organizmu?
Zakwaszenie organizmu, czyli spożywanie w nadmiarze produktów kwasowych, może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Objawami zakwaszenia są bóle głowy, mięśni i stawów, nerwowość, słabe samopoczucie, przewlekłe zmęczenie i problemy z koncentracją, problemy trawienne, osłabienie włosów i paznokci, problemy z cerą. Długotrwałe, nieleczone zakwaszenie organizmu prowadzić może do otyłości, miażdżycy, cukrzycy, nowotworów, alergii, chorób wrzodowych.
Przyczyny zakwaszenia organizmu
Zakwaszenie organizmu powodują głównie produkty kwasowe, spożywane w nadmiarze. Innymi przyczynami może być występowanie chorób przewlekłych, przewlekły stres i wstrząs psychiczny, stosowanie używek, rygorystyczne diety odchudzające, a także intensywna aktywność fizyczna.
W jaki sposób sprawdzić zakwaszenie organizmu?
Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to badanie z krwi, wykonywane w diagnozowaniu silnego stanu zakwaszenia oraz badanie moczu na zawartość jonów wodorkowych.