Wyjeżdżając z całą rodziną na wakacje z alternatywą nurkowania lub uprawiania sportów wodnych, musimy zadbać o odpowiednie stroje do kontaktu z wodą dla wszystkich. W sklepach sportowych są kombinezony do nurkowania w rozmiarach dla dorosłych i dzieci. Wybierając model kombinezonu, powinniśmy dobrze dopasować jego rozmiar do sylwetki każdego z nas.
Jak bardzo ma być dopasowany Kombinezon do nurkowania?
Jeśli mówimy o kombinezonie dopasowanym, mamy na myśli taki, który będzie przylegał do naszego ciała, ale nie upijał. Zbyt ciasny strój podczas nurkowania będzie krępował nasze ruchy, a to będzie powodować dyskomfort. Łatwiej też o uszkodzenie wodnego ubrania poprzez jego rozdarcie.
Gorzej też będą pracować nasze mięśnie oraz niedostatecznie przepływać krew w żyłach przebiegających w skórze i tuż pod nią. Niedotleniony organizm szybciej się męczy i istnieje niebezpieczeństwo niedożywienia komórek mózgowych, co z kolei może przyczyniać się do omdleń i innych niebezpiecznych sytuacji.
Jak sprawdzić, czy kombinezon do nurkowania jest idealny?
Ubiór do nurkowania wybieramy według rozmiaru odzieży, jaką nosimy na co dzień. Mimo tego warto kombinezon przymierzyć. Po jego założeniu sprawdzamy, czy jego ścianki dobrze przylegają do naszej skóry. Następnie sprawdzamy, czy jest nam w nim wygodnie. To nie tylko przejrzenie się w lustrze i stwierdzenie, że nie widać nam żadnych zbędnych fałdek tłuszczowych. Rzecz dotyczy zupełnie czego innego.
Stojąc w pozycji wyprostowanej, zginamy ręce w łokciach. Ruch ten powinien być swobodny, bez silnego naprężania materiału. Po tej czynności podnosimy ręce do góry. Nie powinniśmy czuć także tutaj żądnego oporu w piance. W podobny sposób sprawdzamy elastyczność kombinezonu, robiąc skłon tułowia w przód oraz przysiad (przykucnięcie). Jeśli czujemy zdecydowany opór materiału, przymierzmy skafander dwuczęściowy większy o jeden rozmiar i wszystkie czynności powtórzmy.
Jak działa kombinezon pod wodą?
Po zanurkowaniu woda przenika przez kombinezon, po czym ogrzewa się pod wpływem ciepłoty naszego ciała. Kombinezon wykonany z pianki utrzymuje ciepło tej wody cały czas w tej samej temperaturze. Niemniej im dłużej będziemy przebywać pod wodą (nurkować z butlą tlenową) może nastąpić stopniowe ochładzanie się tej warstwy wody. Będzie to doprowadzać do wychładzania się organizmu.
Ochładzanie wody znajdującej się między kombinezonem a ciałem wystąpi również wtedy, gdy zbyt długo będziemy przebywać na falach np. z deską surfingową, często lądując w zimnej wodzie. Dlatego musimy być zawsze czujni i jeśli są z nami dzieci, baczniej je przypilnować, gdyż one niestety nie znają umiaru w zabawach wodnych.