Każdy początkujący amator fotografii musi zmierzyć się z wyborem odpowiedniego obiektywu do swojego aparatu. Decyzja może być trudna, zwłaszcza że oferta rynkowa jest obecnie bardzo bogata. Jaki obiektyw wybrać na początek? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?
Dlaczego podstawowy obiektyw to za mało?
Użytkownicy lustrzanki szybko zorientują się, że podstawowe szkło, w które wyposażony jest aparat, nieco ogranicza ich kreatywność. Nie można bowiem za jego pomocą uzyskać wszystkich niezbędnych efektów, na które liczy osoba pasjonująca się fotografią. Kupując lustrzankę, warto więc pomyśleć o zestawie obiektywów, za pomocą których uzyska się nie tylko ciekawsze zdjęcia, ale również znacznie rozwinie swoje fotograficzne możliwości.
Obiektywy do lustrzanek są dość sporym wydatkiem, warto jednak zainwestować w interesujące nas szkło, bo efekty naprawdę są tego warte. Nie trzeba oczywiście od razu kupować kilku obiektywów – wystarczy wybrać jeden, w pełni dostosowany do naszych oczekiwań, a z biegiem czasu (jeśli fotografia nam się nie znudzi) inwestować w kolejne.
Obiektyw na miarę potrzeb
W wybraniu odpowiedniego sprzętu pomogą nam nasze zainteresowania. Na początku warto więc zadać sobie pytanie, jaka dziedzina fotografii najbardziej nas interesuje i jakie zdjęcia chcielibyśmy robić. Na tej podstawie możemy skupić się na wyborze rodzaju obiektywu z odpowiednią ogniskową.
Obiektyw standardowy (o ekwiwalencie 35-80mm) dobrze sprawdza się w fotografii miejskiej, reportażowej i w portretach. Jego zaletą jest to, że…już go mamy! Z biegiem czasu warto jednak wymieniać go na inne, oferujące większe możliwości. Przykładem może być tu obiektyw szerokokątny, idealny do fotografii wnętrz i krajobrazów. Jeśli z kolei interesują nas zdjęcia sportowe lub przyrodnicze, nieodzowny będzie teleobiektyw (ekwiwalent 100-300mm). Początkującym poleca się wybór sprzętu z zoomem i bardzo dobrym światłem (przyda się podczas robienia zdjęć przy słabym oświetleniu).
Uniwersalność obiektywów – fakt czy mit?
Kupując obiektywy do lustrzanek, początkujący miłośnicy fotografii często wpadają w pułapkę uniwersalności szkła. Nie jest bowiem prawdą, że do naszego aparatu będzie pasował każdy obiektyw. Poszczególni producenci obiektywów mają zupełnie inne mocowania, co oznacza że jeśli kupimy sprzęt innego producenta, możemy pozbawić się możliwości jego użycia przez brak kompatybilności z naszym aparatem. Przed kupnem interesującego nas sprzętu warto więc poznać najpierw posiadany aparat, przeczytać jego techniczną specyfikację i dowiedzieć się jaki rodzaj mocowania został tu zastosowany. Dzięki temu wybór obiektywu będzie łatwiejszy i pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego wydatku.