Śruby to elementy złączne gwintowane, które są niezbędną częścią każdej konstrukcji. Chcąc zapewnić długą żywotność i brak konieczności wymiany, bardzo często stosuje się śruby wykonane ze stali nierdzewnej. Podczas projektowania i dobierania poszczególnych elementów konstrukcji należy pamiętać, że proces korozji rozpoczyna się właśnie w miejscu gwintu łącznika, dlatego materiał, z którego wykonana jest śruba jest niezwykle ważny.
Korzyści z zastosowania śrub ze stali nierdzewnej
Stal nierdzewna może być nawet pięć razy droższa od zwykłej stali, jednak jej ilość jaka jest potrzebna do wykonania tak nieznacznych elementów jak śruby nie jest znacząca. Analizując koszty danej konstrukcji, to jaka kwota jest przeznaczona na elementy złączne to niewielki procent całości. Dlatego korzyść ich stosowanie jest zdecydowanie opłacalna i warto stosować śruby ze stali nierdzewnej. Dodatkowo udowodnione zostało badaniami, iż element wykonany ze stali nierdzewnej może przebywać w środowisku morskim do 50 lat bez powstania efektu korozji. Same śruby wykonane ze stali nierdzewnej mają przewagę nad tymi ze zwykłej stali. Oprócz ochrony przed korozją, są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Stal nierdzewna odznacza się też wysoką odpornością na wysoką temperaturę a także dużą wytrzymałością na obciążenia.
Rodzaje najczęściej używanych śrub ze stali nierdzewnej
Najczęściej stosowane śruby ze stali nierdzewnej posiadają oznaczenie A2 i A4. Śruby o symbolu A2 to elementy ze stali nierdzewnej, natomiast śruby o symbolu A4 potocznie są nazywane kwasoodporne. Do produkcji śrub używa się trzech rodzajów stali nierdzewnej:
- austenitycznej ,
- martenzytycznej ,
- ferrytycznej .
Stal austenityczna jest rodzajem materiału, który jest zazwyczaj niemagnetyczny, a elementy z tej stali oznacza się od A1-A5. Symbole C4, C3 i C1 to stal martenzytyczna o właściwościach magnetycznych i może być hartowana. Stal ferrytyczną oznacza się symbolem F. Najczęściej śruby wykonane są ze stali austenitycznej, a produkty złączne z pozostałych dwóch rodzajów stali nierdzewnej to rzadkość w przemyśle. Bardzo często używanym rodzajem śruby jest śruba z łbem sześciokątnym z niepełnym gwintem. Taki rodzaj śrub jest określany przez normę DIN 931. Odpowiednikiem polskim tej normy jest norma PN 82101.
Jak widać, stal nierdzewna to popularny materiał, z którego wytwarzane są śruby. Ma wiele zalet, które dają przewagę nad zwykła stalą. Proces korozji jest bardzo niebezpieczny, ponieważ znacznie zmniejsza wytrzymałość całej konstrukcji. Dodatkowo stal nierdzewna jest trwalsza i używanie jej jest bardziej ekonomiczne, ponieważ nie ma wtedy konieczności konserwowania i wymiany poszczególnych elementów na nowe.