Zasady prawniczego świata mogą wydawać się skomplikowane dla osób, które nie obcują z nimi na co dzień. Bycie stroną w sporze sądowym nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń i może być źródłem dużego stresu. Po to są jednak kancelarie prawne, aby każdy mógł powierzyć im swoje prawnicze troski.
Czym jest kancelaria prawna?
Kancelaria prawna jest miejscem pracy prawników i osób przez nich zatrudnionych. Głównym zadaniem pracowników kancelarii prawnej jest świadczenie usług w postaci doradztwa w zakresie praw i obowiązków wynikających z obowiązujących norm i przepisów. Kancelarie prawne w Polsce występują w kilku formach.
W zależności od formy i struktury kancelarii, klient może udać się do wybranej placówki w celu znalezienia reprezentanta swoich spraw przed sądem. W przypadku bycia stroną w sporze sądowym, klient zwykle udaje się do kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Innymi sprawami zajmują się bowiem kancelarie i biura notarialne.
Kancelaria adwokacka czy radcowska?
Wiele osób, które po raz pierwszy muszą zmierzyć się ze sporem o charakterze prawnym, mają dylemat odnośnie tego, do jakiej kancelarii prawnej powinny się udać. Kancelaria prawna w Polce może przyjąć różne formy. Najpopularniejsze z nich to kancelaria adwokacka i kancelaria radcowska.
Rozróżnienie zakresu obowiązków obu tych profesji bywa dla wielu problematyczne. Jak się bowiem okazuje, większość czynności adwokata pokrywa się z tymi, które zwykle wykonuje radca prawny. Główną różnicę pomiędzy tymi zawodami stanowi sposób zatrudnienia. Radca prawny zatrudniony na umowę o pracę nie może reprezentować klienta w sporach o charakterze karnym i karno-skarbowym.
W jakich sprawach należy wybrać kancelarię notarialna?
Inną powszechnie znają kancelarią prawną jest kancelaria notarialna. Notariusz to osoba, która ukończyła studia prawnicze, a następie odbyła aplikację notarialną i zdała państwowy egzamin zawodowy. Notariusz wyróżnia się na tle innych prawników zakresem swojej działalności.
Do kancelarii notarialnej klient udaje się w celu przeprowadzenia transakcji, na przykład sprzedaży domu. Akt notarialny określa, kto jest właścicielem danej nieruchomości i od kogo została ona nabyta. Oprócz tego notariusz może wydawać oficjalne upoważnienia osobom trzecim do reprezentowania spraw innych osób.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.