W każdej placówce medycznej obowiązuje żelazna zasady dotycząca dezynfekcji i sterylizacji pomieszczeń, przedmiotów czy instrumentów medycznych. To ważny aspekt bezpieczeństwa personelu oraz pacjentów, a pandemia Covid 19 tylko wzmocniła te praktyki.
Jakie są różnice między dezynfekcją a sterylizacją?
Niektórzy błędnie zakładają, że dezynfekcja i sterylizacja to ten sam proces. Okazuje się jednak, że różnice są nie tylko w sposobie ich przeprowadzania, ale również w efekcie końcowym.
Dezynfekcja medyczna to działania czyszczące, które pozwalają wyeliminować tzw. wegetatywne formy wirusów i bakterii. Wykonując procedury dezynfekujące, niszczymy dużą populację drobnoustrojów i zapobiegamy ich dalszemu namnażaniu się.
Z kolei sterylizacja medyczna ma za zadanie rozprawić się nawet z najbardziej odpornymi formami bakterii, wirusów czy grzybów, które są nazywane przetrwalnikowymi. Dzięki sterylizacji zniszczeniu ulega nawet 100% patogenów.Obie procedury łączy to, że efektem końcowym ma być stworzenie odpowiedniego środowiska do wykonania zabiegu medycznego, czynności ambulatoryjnych czy przeprowadzenia wizyty lekarskiej w miejscu, które jest szczególnie narażone na kontakt z bakteriami, wirusami czy grzybami.
Jak przeprowadza się procedurę dezynfekcji i sterylizacji?
Dezynfekcja medyczna i sterylizacja medyczna różnią się od siebie sposobem ich przeprowadzenia i użytymi środkami. W przypadku dezynfekcji najczęściej stosuje się środki dezynfekujące dostępne w aptekach czy drogeriach, najczęściej na bazie spirytusu. Są one używane w formie płynu lub aerozolu. Przy ich użyciu można dezynfekować dłonie lub powierzchnie (np. fotele stomatologiczne czy blaty medyczne).
Sterylizację medyczną z kolei przeprowadza się różnymi metodami, wśród których najpopularniejsze są autoklawy z gorącą parą, światłem UV, tlenkiem etylenu, oparami nadtlenku wodoru lub suchym ciepłem. Rynek urządzeń do sterylizacji medycznej dynamicznie się rozwija, gdyż wiele wirusów mutuje i konieczne stają się coraz bardziej wyszukane sposoby radzenia sobie z nimi.
Ze sterylizacją mamy najczęściej do czynienia w gabinetach lekarskich, szpitalach, przychodniach POZ, salach zabiegowych i operacyjnych, gabinetach stomatologicznych, a nawet w salonach tatuażu czy gabinetach odnowy biologicznej i salonach piękności. Dezynfekcja i sterylizacja są konieczne wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko łatwiejszego kontaktu patogenu z tkanką ludzką i ich zadaniem jest niedopuszczenie do rozwoju infekcji czy skażenia.