Pozostaje niezaprzeczalnym faktem, że kiedy dziecko cierpi z powodu uporczywego kaszlu, cały dom staje na głowie. Kiedy malec bez przerwy kasła i krztusi się od kaszlu, jego rodzice zazwyczaj wyobrażają już sobie najgorsze choroby. Warto mieć choć podstawowe pojęcie na temat kaszlu u dzieci, ponieważ nie każdy kaszel jest automatycznie groźnym objawem trudno uleczalnej choroby. Częściej zaś jest to wyłącznie reakcja obronna organizmu, która sprawia, że układ oddechowy malucha oczyszcza się między innymi z zalegającej wydzieliny czy też niepożądanego ciała stałego. Kaszlu pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć, jednak mając podstawową wiedzę na jego temat, można uniknąć dodatkowego zamartwianie się o zdrowie i życie dziecka, gdy jest ono po prostu przeziębione.
Czym jest kaszel?
Sam kaszel należy wyłącznie do objawów. Bardzo często zwiastuje on więc różnego rodzaje infekcje, jak na przykład wirusowe lub bakteryjne, a także górnych dróg oddechowych. Może również być jednym z objawów zapalenia płuc. To właśnie głównie z tego powodu, będąc rodzicem, kaszel u dziecka należy stale monitorować, po to, by nie dopuścić do rozwijania się cięższej choroby niż zwyczajne przeziębienie. Warto także mieć na uwadze, że kaszel w połączeniu z dusznościami może też oznaczać alergię, między innymi na pyłki traw.
Powstawanie kaszlu i jego dwa podstawowe rodzaje
Warto również wiedzieć, jak wygląda proces tworzenia się kaszlu wewnątrz organizmu człowieka. Prawdą jest, że po kaszlu suchym zawsze następuje kaszel mokry. Ten pierwszy rodzaj kaszlu to nic innego jak klasyczny pierwszy etap infekcji. Stan tego rodzaju wywoływany jest poprzez podrażnienie śluzówki przy udziale wydzieliny, na przykład w postaci kataru, bądź też wszelkiego rodzaju wirusów. Gdy minie kilka dni, kaszel suchy zamienia się natomiast w mokry. Wraz z kaszlem mokrym, rozpoczyna się również proces odkrztuszania wydzieliny, co niekiedy może być dla dziecka równie męczącym etapem co wcześniejsze suche pokasływanie. Należy jednak mieć na uwadze, że kaszel tego typu świadczy przede wszystkim o tym, że organizm dziecka zmaga się z procesem chorobowym, który postępuje. W tym momencie najważniejsze jest, by dowiedzieć się, co jest jego przyczyną.
Jaki rodzaj syropu podać kaszlącemu dziecku?
Nie pozostaje mitem fakt, że każdy rodzaj kaszlu dziecięcego wymaga podawania odmiennych lekarstw. W przypadku kaszlu suchego dobrze sprawdzą się te, których celem jest przede wszystkim złagodzenie nieprzyjemnego dla dziecka drażnienia w gardle. Drugi typ kaszlu warto leczyć przy pomocy syropów, mających rozrzedzać wydzielinę, ułatwiając tym samym jej odkrztuszanie. Na rynku aptecznym coraz częściej pojawiają się jednak syropy „dwa w jednym”, które działają w obu przypadkach.