Witamina D jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu kości oraz zębów. Nic dziwnego, że jest tak istotna w diecie człowieka. Dobrą informacją jest to, że wystarczy 20-minutowy spacer na słońcu, by pokryć jej dzienne zapotrzebowanie. W związku z tym jej niedobory najczęściej zdarzają się zimą. Jakie funkcje w organizmie spełnia witamina D? Jak inaczej możemy ją suplementować?
Witamina D – rola w organizmie
Witamina D to właściwie zespół związków steroidowych (karcyfelor, ergokarcyfelor, cholekarcyfelor), które ze względu na wiele funkcji oraz możliwość syntezy wewnątrz organizmu uważane są za hormon. Jak działa witamina D w naszym organizmie? Oczywiście jest niezbędna do mineralizacji i budowy kości. To ona wpływa na funkcjonowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej i ułatwia wchłanianie fosforu oraz wapnia w jelitach i nerkach. Nic dziwnego, że niedobór tej witaminy może prowadzić do krzywicy u dzieci, a także zaburzenia mineralizacji kości. Dorośli z niedoborami witaminy D mogą borykać się z osteoporozą czy osteomalacją. Podobnie jak kwas askorbinowy, witamina D pomaga zwalczać próchnicę.
Witamina D ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Przyczynia się do regeneracji neuronów, zwiększenia masy mięśniowej oraz siły mięśni. Prawdopodobnie hormon ten wpływa również na sen.
Witamina D wpływa też na układ odpornościowy i działa przeciwbakteryjnie. Dawniej kąpiele słoneczne stosowane były w leczeniu gruźlicy. Ponadto prawidłowy poziom witaminy D w wieku dziecięcym może uchronić nas przed cukrzycą, a nawet SM czy nowotworami. Dzięki niej zmniejsza się też ryzyko zachorowań na grypę. Witamina D wpływa też na układ rozrodczy – hamuje rozrost endometrium – a także układ krążenia.
Źródła witaminy D
Najważniejszym źródłem witaminy D jest słońce. W naszym organizmie dochodzi bowiem do jej biosyntezy. Witamina jest produkowana z pochodnych cholesterolu w czasie, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Wydawałoby się więc, że mamy odpowiednie jej ilości w organizmie, jednak w dzisiejszych czasach, gdy każdy jest zabiegany, mamy coraz mniej czasu, by wyjść na kilkunastominutowy spacer. Musimy więc suplementować ją inaczej. Niestety nie ma zbyt wielu źródeł pokarmowych witaminy D. Wśród nich znajdują się niektóre ryby, np. węgorz, śledź, dorsz czy łosoś, a także żółtka jaj, ser żółty czy mleko. Jeśli nie lubimy lub nie możemy spożywać tych pokarmów, najlepiej zainwestować w gotowe preparaty.
Więcej informacji o właściwościach oraz sposobach uzupełniania witaminy D możecie przeczytać na stronie: lactoral.pl.